Ruskie pierogi są w większości polskich domów częstą i ulubioną potrawą. W moim domu również. Pochłaniam je w dużych ilościach i z wielką ochotą!:) Najbardziej je lubię polane jogurtem naturalnym z koperkiem i pieprzem.
Standardowy farsz do pierogów ruskich składa się z dwóch głównych składników- ziemniaków i białego sera. Ja, idąc za przykładem mojej mamy i babci, zamiast twarogu do ziemniaków dodaję serek topiony. Moim zdaniem takie połączenie sprawia, że farsz jest bardziej delikatny i wyrazisty w smaku. Jeśli nie próbowaliście takiego połączenia, to naprawdę polecam spróbować! Połowa mojej rodziny przerzuciła się właśnie na takie pierogi:)
Składniki (na ok. 60 szt.):
Ciasto:
- 0,5 kg mąki pszennej
- 1 jajko
- szklanka przegotowanej letniej wody
- 1,5-2 kg ziemniaków
- 3 serki topione (czyste)
- 1 duża cebula
- 50g margaryny
- koperek
- pieprz
- sól
Dodatkowo:
- cebula lub boczek wędzony
- 50g margaryny
lub
- jogurt naturalny
- pieprz
- koperek
Wykonanie:
Ziemniaki obrać, ugotować w osolonej wodzie. W między czasie na patelni rozpuścić margarynę i udusić na niej cebulę pokrojoną w drobną kostkę. Kiedy ziemniaki będą gotowe, należy je odlać, dodać do nich serki topione, uduszoną cebulkę i posiekany koperek. Doprawić solą i dużą ilością pieprzu, aby farsz był dosyć pikantny. Wszystko razem utłuc tłuczkiem i wymieszać, aby składniki połączyły sie w jednolitą masę.
Gdy farsz będzie gotowy, odłożyć go do ostudzenia.
Następnie wysypać mąkę na stolnicę tworząc coś w rodzaju "kopca". W środku zrobić mały otwór, do którego należy wbić jajko. Okrężnymi ruchami rozmieszać je z mąką, powoli dodając letnią wodę. Wyrabiać ciasto do momentu aż będzie odchodzić od ręki. Musi być dosyć miękkie. Gotowe ciasto podzielić na dwie części i uformować z nich kulki. Jedną z nich rozwałkować na cienki placek (ok. 0,5cm grubości), następnie wycinać za pomocą szklanki krążki. Na każdy z krążków nakładać łyżkę farszu, następnie zlepiać końce. Czynność tą powtarzać do wykończenia ciasta.
W dużym garnku zagotować wodę z odrobiną soli. Do gotującej wody wkładać pojedynczo pierogi i gdy się zagotują przykecić ogień. Gotować na wolnym ogniu ok. 10 minut od czasu do czasu mieszając.
Gotowe pierożki podawać z uduszoną na margarynie cebulką albo skwarkami z boczku. Można róznież polać jogurtem naturalnym wymieszanym z pieprzem i koperkiem.
Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz